Patron - Szkoła Podstawowa nr 7 w Lublinie

O naszym patronie

Zdjęcie patrona

Ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie okupacji należał do AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie i w 1948 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pełniąc obowiązki kapłana, był również katechetą. Od 1959 r. jest rektorem Kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie. Ksiądz poeta Jan Twardowski należy do grona najbardziej popularnych współczesnych polskich twórców. Jego utwory czytają chętnie zarówno dzieci jak i dorośli.

Twórczość Jana Twardowskiego uczy mądrej wiary, wielkiego optymizmu, wrażliwości, szacunku dla ludzi i otaczającego świata, a przede wszystkim miłości. Polskie publikacje ks. Jana Twardowskiego osiągnęły nakład około miliona egzemplarzy. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków: angielski, francuski, niemiecki, włoski, węgierski, czeski, rosyjski, ukraiński, hebrajski, fiński, flamandzki, szwedzki, albański. Ks. Jan Twardowski jest laureatem: Nagrody literackiej polskiego PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Medalu im. Janusza Korczaka (1980), Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1985), Orderu Uśmiechu (1996), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997). W 1999 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Najbardziej znane tomiki twórczości ks. Jana Twardowskiego: Powrót Andersena, Rachunek dla dorosłego, Który stwarzasz jagody, Rwane prosto z krzaka, Nie przyszedłem pana nawracać, Na osiołku, Sumienie ruszyło, Śpieszmy się kochać ludzi, Nowy zeszyt w kratkę, Elementarz dla najmłodszego, średniaka i starszego, Patyki i patyczki, Niecodziennik, Kasztan dla milionera, Zielnik, Wiara, nadzieja i miłość. Ksiądz Jan Twardowski zmarł w Warszawie 18 stycznia 2006r.

list dziękczynny od księdza